5. ročník

Jubilejní ročník Ceny Václava Buriana Olomouc přivádí do Olomouce opět čtyři mimořádné hlasy soudobé lyriky z Česka, Polska, Slovenska a Německa.

V kategorii Za poezii Maciej Robert (Polsko), Michal Tallo (Slovensko), Yveta Shanfeldová (Česko), Dagmara Kraus (Německo). 
Cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převezme polská kulturní antropoložka, spisovatelka a zakladatelka prestižního nakladatelství Czarne Monika Sznajderman (1959).

Kromě peněžní odměny a brože získá letos vítěz či vítězka básnického klání pozvání na samostatné básnické čtení na Lipském knižním veletrhu 2021 (ve spolupráci s nakladatelstvím Hochroth Leipzig).

Program

Byť esence Ceny Václava Buriana spočívá v osobním setkání básníků a básnířek s publikem, letos se akce bude konat jen on-line. 

28. záři v 15h začne na našem Facebooku živé vysílání básnických čtení a diskuzi poroty, následovat bude debata s laureátkou Ceny za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu. Setkání s vítězi/vítězkami a předání cen se uskuteční na jaře během Trienále středoevropského umění pořádané Muzeem umění.

Laureátka

/ za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu

CVB book 2020

O ceně

Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Porota nominuje čtyři básníky z Polska, Slovenska, Česka a německojazyčné Evropy. Po autorském přednesu vždy veřejně diskutuje a v závěru hlasuje o vítězi, který získává brož a 1000 eur. Prvním laureátem v kategorii Za poezii se roku 2016 stal český básník Milan Děžinský, cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu získal polský bohemista, překladatel a publicista Aleksander Kaczorowski.V roce 2017 si ceny odnesli polský básník a překladatel Tomasz Różycki a slovensko-maďarský vydavatel a publicista László Szigeti.
V roce následujícím byly uděleny dvě ceny Za poezii (Polákovi Jarosławu Mikołajewskému a Slovákovi Michalu Habajovi), v druhé kategorii uspěl polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński.Loni získali ocenění berlínský básník a performer Max Czollek a ukrajinský romanopisec, novinář, rocker a bojovník za ukrajinskou demokracii a svobodu Jurij Andruchovyč.

David Voda

předseda Výboru pro Cenu Václava Buriana, z. s.
+420 728 312 979 
cenavaclavaburiana@gmail.com

Anna Militz

PR Výboru pro Cenu Václava Buriana, z. s.
+420 603 767 301
cenavaclavaburiana@gmail.com

Alexandr Jeništa

vedoucí produkčního oddělení Muzea umění Olomouc
+420 770 147 527
jenista@muo.cz